440A vs. 440B vs. 440C Nerezová ocel: Tvrdost
Zanechat vzkaz
Pokud získáváte nerezovou ocel pro nože, řezné nástroje, přesné součásti, díly ventilů nebo ložiska, je výběr vhodné tvrdosti zásadní pro zajištění výkonu a životnosti produktu. AISI 440A, 440B a 440C jsou martenzitické nerezové oceli s vysokým obsahem uhlíku, které lze vytvrdit tepelným zpracováním. Zatímco všechny tři druhy obsahují přibližně 16 %–18 % chrómu, jejich různý obsah uhlíku ovlivňuje tvrdost, odolnost proti opotřebení, houževnatost a odolnost proti korozi, kterých může materiál dosáhnout.

Jaká je tvrdost AISI 440A?
AISI 440A je martenzitická nerezová ocel s 0,60–0,75 % uhlíku. Při standardním vakuovém tepelném zpracování se jeho typická kalená tvrdost pohybuje od 55 do 58 HRC. Vyznačuje se nižším pnutím při kalení a menším rizikem deformace ve srovnání s 440B a 440C. Zachovává si slušnou odolnost proti korozi, ideální pro běžné příbory a lehce opotřebitelné díly, které nevyžadují extrémní tvrdost.
Jaká je tvrdost AISI 440B?
AISI 440B obsahuje 0,75–0,95 % uhlíku, vyšší než 440A. Po řádném vakuovém kalení a popouštění běžně dosahuje HRC 57–60. Vyšší uhlík zvyšuje odolnost proti opotřebení, ale zvyšuje možnost deformace tepelného zpracování. Jedná se o vyváženou variantu pro nože střední třídy a mechanické součásti, která vyměňuje mírný korozní výkon za vyšší tvrdost než 440A.


Jaká je tvrdost AISI 440C?
AISI 440C má 0,95–1,20 % uhlíku, což je nejvyšší ze všech tří. Přesné vakuové tepelné zpracování poskytuje HRC 59–62 a může se dotýkat HRC 63 s přísnou kontrolou temperování. Nabízí vynikající odolnost proti opotřebení pro prémiové nože a ložiska. Hlavní nevýhodou je vysoká tendence k deformaci po kalení, která vyžaduje zploštění a oboustranné leštění pro finální hotové polotovary nožů.
Nerezová ocel 440A vs. 440B vs. 440C: ekvivalentní třídy
| Ekvivalentní známky | • 440A: AISI 440A, UNS S44002, 1.4109, X70CrMo15, SUS440A • 440B: AISI 440B, UNS S44003, 1.4112, X90CrMoV18, SUS440B • 440C: AISI 440C, UNS S44004, 1.4125, X105CrMo17, SUS440C |
|---|
440A vs. 440B vs. 440C Nerezová ocel:Tvrdost
Následující tabulka shrnuje běžně publikované hodnoty tvrdosti pro tyto tři stupně. Použijte jej jako průvodce předběžným výběrem; potvrdit akceptační limity oproti objednanému formuláři produktu, standardu, dodacím podmínkám a specifikaci nákupu.
| Vlastnictví | Nerezová ocel 440A | Nerezová ocel 440B | Nerezová ocel 440C |
|---|---|---|---|
| Označení UNS | S44002 | S44003 | S44004 |
| Obsah uhlíku (hmot. %) | 0.60–0.75 | 0.75–0.95 | 0.95–1.20 |
| Obsah chromu (hmot. %) | 16–18 | 16–18 | 16–18 |
| Typická reference žíhané tvrdosti | Až asi 255 HBW* | Až asi 255 HBW* | Až přibližně 269 HBW* |
| Přibližná maximální tvrdost po vhodném tepelném zpracování | 56 HRC | 58 HRC | 60 HRC |
| Relativní odolnost proti opotřebení | Dobrý | Vyšší | Nejvyšší ze tří v typických kalených podmínkách |
| Typické aplikace | Čepele nožů, řezné nástroje, chirurgické nástroje | Řezné nástroje, součásti odolné proti opotřebení | Přesná ložiska, díly ventilů, řezné nástroje s vysokým opotřebením |

Proč má 440C vyšší tvrdost než 440A a 440B?
Hlavním rozdílem je obsah uhlíku. Tyto tři druhy mají v podstatě podobné rozsahy chrómu, ale jejich obsah uhlíku se postupně zvyšuje od 440A do 440C.
| Stupeň | Karbonový rozsah | Vliv na kalení |
|---|---|---|
| 440A | 0.60–0.75% | Podporuje vysokou tvrdost a zároveň si obecně zachovává lepší rovnováhu houževnatosti a odolnosti proti korozi |
| 440B | 0.75–0.95% | Poskytuje větší dosažitelnou tvrdost než 440A za srovnatelných vhodných podmínek zpracování |
| 440C | 0.95–1.20% | Podporuje nejvyšší dosažitelnou tvrdost a odolnost proti opotřebení ze všech tří stupňů |

Nerezová ocel 440A vs. 440B vs. 440C: Tepelné zpracování
| Proces tepelného zpracování | 440A / 440B Nerezová ocel | Nerezová ocel 440C |
|---|---|---|
| Úplné žíhání | 800–900 stupňů (1472–1652 stupňů F), pec ochlaďte na přibližně 600 stupňů (1112 stupňů F), poté ochlaďte vzduchem | 800–850 stupňů (1472–1562 stupňů F), po kterém následuje řízené chlazení pece a chlazení vzduchem, jak je specifikováno postupem tepelného zpracování |
| Kalení (austenitizace) | 1010–1050 stupňů (1850–1922 stupňů F), po kterém následuje kalení olejem nebo chlazení vzduchem, v závislosti na velikosti sekce a kvalifikovaném postupu | 1010–1065 stupňů (1850–1949 stupňů F); U silnějších profilů může být v závislosti na rozměrech a kvalifikovaném postupu vyžadováno kalení olejem |
| Temperování | 150–370 stupňů (302–698 stupňů F) | 150–370 stupňů (302–698 stupňů F); vyhněte se rozsahu 425–565 stupňů (797–1049 stupňů F), kde může dojít ke snížení odolnosti proti korozi a houževnatosti, v závislosti na konkrétním cyklu tepelného zpracování |
| Orientační tvrdost po temperování | Při 150 stupních: přibližně 58 HRC; při 370 stupních: přibližně 48 HRC | Při 150 stupních: přibližně 60 HRC; při 370 stupních: přibližně 50 HRC |
Důležité:Výše uvedené hodnoty teplot a tvrdosti jsou orientačními referenčními údaji pro zpracování, nikoli univerzálními limity přijatelnosti. Skutečné výsledky závisí na přesné jakosti, chemickém složení, tloušťce řezu, metodě kalení, době temperování a příslušné specifikaci materiálu. Kupující by měli před zadáním objednávky požadovat od dodavatele nebo poskytovatele tepelného zpracování potvrzení kvalifikovaného postupu a dosažitelného rozsahu tvrdosti.
Nerezová ocel 440A vs. 440B vs. 440C: Jak si vybrat?
| Aplikace | Doporučený stupeň | Požadavek na tvrdost klíče |
|---|---|---|
| Přesná ložiska (ABEC-5 a vyšší) | 440C | 60–62 HRC |
| Chirurgické nástroje / chirurgické čepele | 440C | 58–60 HRC |
| Vnitřní části ventilů (aplikace API 6A) | 440B | 55–58 HRC |
| Potravinářské nože / kuchyňské nože | 440A nebo 440B | 54–58 HRC |
| Spojovací materiál pro námořní / chemický průmysl | 440A | Žíhaný stav nebo Menší nebo rovno 56 HRC, jak je specifikováno |
| Oběžná kola čerpadel / válce válcovací stolice | 440B | 56–58 HRC |
| Vysoce rázové aplikace (kladiva, dláta) | 440A | 50–54 HRC, podléhá validaci tepelného zpracování |
Technická poznámka:Tato doporučení jsou pokyny pro předběžný výběr, nikoli univerzální návrhové limity. Skutečné požadavky na tvrdost závisí na geometrii součásti, zatížení, tepelném zpracování a rozhodujícím produktu nebo průmyslové specifikaci. Klasifikace ABEC definuje rozměrovou a chodovou přesnost ložiska, nikoli univerzální požadavek na tvrdost 60–62 HRC. U součástí ventilů API 6A a námořních nebo chemických spojovacích prvků ověřte před specifikací třídy příslušný materiál, tvrdost, kyselost a korozi.
440A 440B 440C tyč z nerezové oceli Prodám
GNEE dodává tyče z nerezové oceli 440A, 440B a 440C, které se široce používají při výrobě nožů, přesných ložisek, řezných nástrojů, součástí ventilů a průmyslových dílů odolných proti opotřebení. Můžeme přizpůsobit specifikace vašim požadavkům projektu, včetně průměru tyče, délky, povrchové úpravy, stavu žíhání nebo tepelného zpracování a požadované úrovně tvrdosti.
Specifikace a dodací podmínky
| Parametr | Podrobnosti specifikace |
| Platné normy | ASTM A276, ASTM A479, ASTM A582, EN 10088-3, JIS G4303, DIN 17440 |
| Podmínka dodání | • Žíhaný (měkký): HBW menší nebo rovno 269 (standardní komerční podmínky pro obrábění) • Kalený a temperovaný (Q+T): Vlastní tvrdost na vyžádání |
| Povrchová úprava | • Černá (válcovaná/kovaná za tepla) • Loupaná / hrubě soustružená • Bezprostřední broušení (leštěné) • Tažené za studena (světlé) |
| Rozměrová tolerance | • Válcované/kované za tepla: ASTM A484, DIN 7527 • Studená povrchová úprava/broušení: ISO h8, h9, h11 nebo vlastní |
| Testování kvality | Mill Test Certificate (EN 10204 3.1), Ultrasonic Test (SEP 1921 / ASTM A388), PMI Test |
Dostupné formy produktů a rozsah velikostí
| Formulář produktu | Výrobní proces | Rozsah velikostí (metrických) | Rozsah velikostí (imperiální) | Délka |
| Kulatý bar | Válcované/kované za tepla | Průměr. 10 mm – 450 mm | Průměr. 0.39“ – 17,7" | 3 000 – 6 000 mm / Vlastní |
| Kulatý pruh (světlý) | Tažené za studena / loupané / mleté | Průměr. 2 mm – 100 mm | Dia. 0.08" – 3,94" | 2 000 – 4 000 mm / Pevné |
| Flat Bar / Plate Bar | Válcované za tepla / řezané / kované | Tloušťka: 5 – 120 mm Šířka: 20 – 600 mm |
Tloušťka: 0,2" – 4,7" Šířka: 0,8" – 23,6" |
2 000 – 6 000 mm / Vlastní |
| Čtvercový bar | Válcované za tepla / tažené za studena / kované | 10 × 10 mm – 200 × 200 mm | 0.39" × 0.39" – 7.87" × 7.87" | 3 000 – 6 000 mm |
| Šestihranná tyč | Tažené za studena | Šestihran 6 mm – 65 mm | Hexadecimální 0,23" – 2,56" | 3 000 – 4 000 mm |




Kontaktujte prosím GNEE se svými požadavky – specifikujte jakost oceli, průměr, množství a rozsah tvrdosti – a my vám poskytneme cenovou nabídku na míru.
FAQ
Otázka: 440A vs. 440B vs. 440C: Které má nejlepší odolnost proti korozi?
Odpověď: 440A má nejlepší odolnost proti korozi, následuje 440B, přičemž 440C je nejslabší. 440C má nejvyšší obsah uhlíku; značné množství chrómu se spotřebovává k vytvoření karbidů, takže v matrici zůstává k dispozici méně "volného" chrómu pro zajištění odolnosti proti korozi. Naopak 440A má nejnižší obsah uhlíku, což umožňuje, aby v matrici zůstalo více volného chrómu, což má za následek neporušenější pasivační vrstvu, která poskytuje vynikající odolnost proti korozi.
Otázka: 440A vs.. 440B vs
A: 440A > 440B > 440C.
440A má nejvyšší houževnatost; je méně náchylný k lámání nebo vylamování hran. Při nárazu je pravděpodobnější, že dojde k menšímu odvalování hran (deformaci) než k prasknutí.
Díky tvorbě velkého objemu hrubých karbidů chromu je 440C nejkřehčí. V podmínkách silného nárazu – jako je těžké sekání nebo intenzivní nárazové zatížení – je jeho hrana relativně náchylná k mikroštípnutí.
Otázka: Jsou nerezové oceli řady 440 magnetické?
Odpověď: Ano, 440A, 440B a 440C jsou silně magnetické za všech podmínek.
Patří do rodiny martenzitických nerezových ocelí (na rozdíl od austenitických nerezových ocelí jako 304 nebo 316, které jsou nemagnetické). Ať už v žíhaném stavu (feritická matrice) nebo v kaleném stavu (martenzitická struktura), jedná se o feromagnetické materiály.
Otázka: Proč se často doporučuje "kryogenní úprava" během tepelné úpravy 440C?
Odpověď: Kvůli vysokému obsahu uhlíku a slitin si 440C často po kalení zachovává značné množství netransformovaného austenitu. Tento zbytkový austenit může vést k nižší než očekávané tvrdosti a může časem způsobit rozměrovou nestabilitu (deformaci nebo deformaci). Pomocí kryogenní úpravy při teplotách v rozmezí od -70 stupňů do -196 stupňů lze zbytkový austenit v nejvyšší možné míře přeměnit na martenzit, čímž se dosáhne maximální tvrdosti a rozměrové stability.







