254SMO vs. Super Duplex 2507: Přehled klíčových rozdílů
Zanechat vzkaz
Hledáte nerez 254SMO nebo Super Duplex 2507? Když inženýři a manažeři nákupu hledají potrubí z nerezové oceli 254SMO (UNS S31254) nebo Super Duplex 2507 (UNS S32750), obvykle požadují materiál schopný poskytovat dlouhodobou spolehlivost ve vysoce korozivních prostředích, kde standardní nerezové oceli jako 304 a 316L často zaostávají.
Jak 254SMO (UNS S31254 / EN 1.4547), tak Super Duplex 2507 (UNS S32750 / EN 1.4410) jsou považovány za prémiové nerezové oceli odolné proti korozi. Správná volba materiálu závisí na požadavcích vašeho projektu, včetně korozního prostředí, jmenovitého tlaku, potřeb snížení hmotnosti, specifikací svařování a provozních teplot.

Co je potrubí z nerezové oceli ASTM A312 254SMO?
Potrubí z nerezové oceli ASTM A312 254SMO označuje potrubí z vysoce austenitické nerezové oceli (UNS S31254 / EN 1.4547), které vyhovuje normě ASTM A312 (pokrývá bezešvé i svařované trubky). Má ekvivalentní číslo odolnosti proti důlkové korozi (PREN) přesahující 42 a nabízí vynikající odolnost proti důlkové korozi chloridů, štěrbinové korozi a praskání korozí pod napětím. Je široce používán v aplikacích, jako je odsolování mořské vody, pobřežní plošiny, chemická výroba, systémy odsiřování spalin (FGD) a námořní výměníky tepla.
Co je trubka z nerezové oceli ASTM A790 UNS S32750?
Potrubí z nerezové oceli ASTM A790 UNS S32750 je produkt z vysoce duplexní nerezové oceli (Super Duplex 2507) určený pro vysokotlaká a vysoce korozivní prostředí. Jeho chemické složení obsahuje přibližně 25 % chrómu (Cr), 7 % niklu (Ni), 3–4 % molybdenu (Mo) a 0,24–0,32 % dusíku (N), s dvoufázovou mikrostrukturou zhruba 50 % feritu a 50 % austenitu. Materiál má hodnotu PREN přesahující 40 a mez kluzu obvykle vyšší než 550 MPa, díky čemuž je vhodný pro aplikace, jako je ropa a plyn na moři, podmořská potrubí, chemické závody a systémy mořské vody.


Jaký je hlavní rozdíl mezi 254 SMO a Super Duplex 2507?
Zásadním rozdílem je mikrostruktura: 254 SMO je plně austenitická nerezová ocel 6Mo (20 % Cr, 18 % Ni, 6,1 % Mo), zatímco Super Duplex 2507 je duplexní třída se zhruba 50 % austenitu a 50 % feritu (25 % Cr, 7 % Ni, 3,5 % Mo). To dává 2507 asi o 83 % vyšší mez kluzu (550 MPa vs. 300 MPa), vynikající odolnost proti chloridovému koroznímu praskání a magnetické vlastnosti. 254 SMO je nemagnetické, má vyšší obsah molybdenu a mědi pro lepší odolnost proti štěrbinám a redukčním kyselinám a obecně se snáze svařuje a tvaruje.
254SMO vs. Super Duplex 2507: Chemické složení
| Živel | 254SMO (S31254) | 2507 (S32750) |
| C | Menší nebo rovno 0,020 | Menší nebo rovno 0,030 |
| Cr | 19.5 – 20.5 | 24.0 – 26.0 |
| Ni | 17.5 – 18.5 | 6.0 – 8.0 |
| Mo | 6.0 – 7.0 | 3.0 – 5.0 |
| N | 0.18 – 0.25 | 0.24 – 0.32 |
| Cu | 0.5 – 1.0 | Menší nebo rovno 0,5 |
| Mn | Menší nebo rovno 1,00 | Menší nebo rovno 1,20 |
| Si | Menší nebo rovno 0,70 | Menší nebo rovno 0,80 |
| Fe | Bal. (~53 %) | Bal. (~60 %) |
| Ferit | < 2% | 35 – 55% |
254SMO vs. Super Duplex 2507: Mechanická vlastnost (pokojová teplota, žíhaný stav)
2507 poskytuje přibližně 1,8krát vyšší mez kluzu než 254SMO. Ve vysokotlakých tenkostěnných potrubních systémech nebo konstrukčních aplikacích může 2507 dosáhnout stejného jmenovitého tlaku se zmenšenou tloušťkou stěny, což má za následek nižší spotřebu materiálu a úsporu hmotnosti.
| Vlastnictví | 254SMO (S31254) | 2507 (S32750) |
|---|---|---|
| Pevnost v tahu, Rm (MPa) | Větší nebo rovno 655 (typ. 700) | Větší nebo rovno 800 (typ. 850) |
| Mez kluzu, Rp 0,2 (MPa) | Větší nebo rovno 310 (typ. 340) | Větší nebo rovno 550 (typ. 600) |
| Prodloužení, A (%) | Větší nebo rovno 35 (typ. 40) | Větší nebo rovno 25 (typ. 30) |
| Tvrdost, HBW (max) | Menší nebo rovno 223 | Menší nebo rovno 310 |
| ASME B31.3 Přípustné napětí (200 stupňů F) | 16,000 psi | 17,000 psi |
| ASME Maximální návrhová teplota | 700 stupňů F (371 stupňů) | 600 stupňů F (316 stupňů) |
254SMO vs. Super Duplex 2507: Fyzické vlastnosti
Pro aplikace s vysokoteplotním cyklováním, jako jsou výměníky tepla, parní potrubí a zařízení pro tepelné procesy, má 2507 koeficient tepelné roztažnosti přibližně 70 % 254SMO, což má za následek nižší tepelné namáhání během cyklů ohřevu a chlazení. To poskytuje výhody pro přírubové spoje, svarové spoje a rozměrovou stabilitu.
| Vlastnictví | 254SMO (S31254) | 2507 (S32750) |
|---|---|---|
| Hustota (g/cm³) | 8.0 | 7.8 |
| Rozsah tání ( stupeň ) | 1320 – 1390 | 1370 – 1410 |
| Modul pružnosti (GPa) | 195 | 200 |
| Tepelná vodivost při 20 stupních (W/m·K) | 14 | 15 – 16 |
| Tepelná expanze, 20–100 stupňů (×10⁻⁶/ stupeň) | 16.5 | 11 – 13 |
| Elektrický odpor při 20 stupních (μΩ·m) | 0.85 | 0.80 |
| Magnetické vlastnosti | Nemagnetické | Mírně magnetické (μ ~33) |
254SMO vs. Super Duplex 2507: Odolnost proti korozi
| Typ koroze / prostředí | 254 SMO | Super duplex 2507 | Poznámky |
|---|---|---|---|
| Odolnost proti důlkové korozi (PREn) | Větší nebo rovno 42,5 | > 40 | Oba nad prahem mořské vody PREn 40 |
| Kritická důlková teplota (ASTM G48 A, min.) | Větší nebo rovný 50 stupňům | Větší nebo rovný 50 stupňům | Ekvivalentní minimum; typické hodnoty 60–85 stupňů pro 254 SMO a 55–70 stupňů pro 2507 |
| Teplota kritické štěrbiny (ASTM G48 D, min.) | Větší nebo rovný 25 stupňům | Větší nebo rovný 35 stupňům | 2507 má výhodu v těsné štěrbině |

254SMO vs. Super Duplex 2507: Schopnost teploty
Teplota je jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru mezi 254SMO a 2507:
Provozní teploty nad 300 stupňů → Obecně se dává přednost 254SMO (2507 může podléhat precipitaci sigma fáze, což vede ke snížení houževnatosti a odolnosti proti korozi).
Provozní teploty pod -50 stupňů → upřednostňuje se 254SMO (u 2507 může při nízkých teplotách dojít ke zkřehnutí feritové fáze).
Provozní teploty mezi -50 °C a 300 °C → Oba materiály jsou životaschopné možnosti; konkrétní výběr závisí na korozním prostředí, požadavcích na tlak, výrobních procesech a zvážení nákladů.
| Parametr | 254SMO (S31254) | 2507 (S32750) |
|---|---|---|
| Maximální nepřetržitá provozní teplota | 400 stupňů (752 stupňů F) | 300 stupňů (572 stupňů F) |
| Doporučená maximální provozní teplota | 300 stupňů (572 stupňů F) | 250 stupňů (482 stupňů F) |
| Minimální provozní teplota | -196 stupňů (-320 stupňů F) | -50 stupňů (-58 stupňů F) |
| Vysokoteplotní degradační mechanismus | Oxidační zrychlení bez fázové transformace | σ fáze + χ fáze srážení (300–800 stupňů) |
| Zkřehnutí 475 stupňů | Nelze použít | Použitelné (vyčerpání Cr ve feritové fázi) |
| Zkřehnutí 885 stupňů | Nelze použít | Použitelné (dlouhodobá expozice při 600–1000 stupních F) |
254SMO vs. Super Duplex 2507: Svařování a výroba
254SMO a 2507 jsou vysoce výkonné slitiny odolné proti korozi, ale slouží různým technickým prioritám. 254SMO se zaměřuje na maximální odolnost proti korozi, kryogenní výkon a flexibilitu výroby, zatímco 2507 se zaměřuje na vyšší mechanickou pevnost, tlakovou účinnost a odolnost proti koroznímu praskání chloridovým napětím v prostředí se střední teplotou.
| Parametr | 254SMO (S31254) | 2507 (S32750) |
|---|---|---|
| Doporučená svařovací hmota | ERNiCrMo-3 / E31254 | ER2594 / E2594 (duplexní odpovídající výplň) |
| Předehřívání (<6 mm thickness) | Není vyžadováno | Není vyžadováno |
| Preheating (>tloušťka 25 mm) | 100-150 stupňů | 50 – 100 stupňů (nižší požadavek) |
| Interpass teplotní limit | Menší nebo rovno 150 stupňům | Menší nebo rovno 100 stupňům ⚠️ Více omezující |
| Úprava po svařování | Doporučuje se moření a pasivace | Nutné moření a pasivace |
| Obrábění | tendence k mechanickému zpevnění; vyžaduje ostré nástroje a správné parametry | Vyšší tvrdost ztěžuje obrábění |
254SMO vs. Super Duplex 2507: Jak si vybrat?
• Použijte Super Duplex 2507, pokud:
• Váš návrh zahrnuje vysoký tlak (např. vysokotlaké hřídele čerpadel, hlubokomořské nebo podmořské vstřikování, vysoce namáhaná plavidla).
• Chcete snížit tloušťku a hmotnost stěny, protože dvojnásobná mez kluzu vám umožňuje používat lehčí profily.
• Vaše dílna má přísné, kvalifikované postupy oboustranného svařování a kontroly přívodu tepla.
• Použijte 254SMO, pokud:
• Stavíte tenkostěnné trubky výměníku tepla, které musí být silně roztažené, ohnuté nebo složitě tvarované.
• Aplikace vyžaduje houževnatost při nízkých teplotách (až -100 stupňů) nebo silnou odolnost v kyselých procesních proudech s vysokým obsahem chloridů.
• Dáváte přednost plně austenitické struktuře se snadnější výrobou a menším rizikem fázového zkřehnutí během svařování.
Pokud můžete sdílet:
• Specifická aplikace (trubky, čerpadlo, nádoba, potrubí atd.)
• Provozní teplota a tlak
• Zda máte na místě specializované svařovací postupy
Mohu vám pomoci určit přesnou třídu a vyhovět vašim požadavkům na design.
254SMO vs. Super Duplex 2507: Náklady
Cenový rozdíl mezi ocelí 254SMO (UNS S31254) a super duplexní ocelí 2507 (UNS S32750) je způsoben především složením slitiny, náklady na suroviny a složitostí výroby. 254SMO obecně vyžaduje vyšší cenu – obvykle o 15 % až 30 % více než 2507 – díky vyššímu obsahu niklu 7,5 % mol. (6%–6,5%) obsah. Zatímco super duplexní ocel 2507 má nižší obsah niklu (6 %–8 %), nabízí vynikající pevnost (mez kluzu větší nebo rovna 550 MPa), což umožňuje konstrukci tenčích stěn, které snižují spotřebu materiálu a celkové náklady na projekt.
254SMO / Super Duplex 2507 Výrobce
GNEE Steel dodává jak 254 SMO (UNS S31254), tak Super Duplex 2507 (UNS S32750) v celé řadě forem produktů, které jsou podpořeny zprávami o zkouškách materiálu, kontrolami třetí strany a technickou pomocí při výběru. Poskytujeme služby v oblasti odsolování, ropy a zemního plynu, chemického zpracování, výroby energie, celulózy a papíru a námořních zákazníků po celém světě.
| Kategorie | 254SMO (S31254) | 2507 (S32750) |
|---|---|---|
| Formuláře produktu | Bezešvé trubky, svařované trubky, trubky výměníků tepla, desky, tyče, příruby, potrubní tvarovky | Bezešvé trubky, svařované trubky, desky, tyče, příruby, potrubní tvarovky, výkovky |
| Platné normy | ASTM A312 / A213 / A240 / A269; EN 10216-5 | ASTM A790 / A791 / A928; EN 10216-5; ASME SA790 |
| Materiálová certifikace | EN 10204 3.1 / 3.2 + PMI (pozitivní identifikace materiálu) | EN 10204 3.1 / 3.2 + PMI (pozitivní identifikace materiálu) + testování obsahu feritu |
| Skladová dostupnost | Běžný sklad: bezešvé trubky 1/2" – 8", desky tloušťky 3–20 mm | Běžný sklad: bezešvé trubky 1/2" – 12", desky tloušťky 3–30 mm |
| Dodací lhůta | Zásoba: 7–15 dní; Zakázková výroba: 30–45 dní | Zásoba: 7–15 dní; Zakázková výroba: 20–40 dní |
| Přizpůsobené zpracování | Řezání, úkosování, ohýbání trubek, moření a pasivace, vnitřní leštění | Řezání, úkosování, ohýbání trubek, moření a pasivace |






Jak získat cenovou nabídku?
Uveďte prosím následující informace aGNEE odpoví do 24 hodins technickou a obchodní nabídkou:
| Požadované informace | Příklad |
|---|---|
| Stupeň materiálu | 254SMO / 2507 / |
| Formulář produktu | Bezešvé potrubí / Svařované potrubí / Talířové / Potrubní armatury |
| Rozměry | Φ114,3 × 6,02 mm / Deska 12 × 1500 × 6000 mm |
| Použitelný standard | ASTM A312 TP31254 / ASTM A790 S32750 |
| Množství | 50 Tons |
| Návrhová teplota | 80 stupňů / 250 stupňů / 350 stupňů |
| Servisní podmínky | Mořská voda + 0.5 % Cl⁻ + rychlost proudění 2 m/s |
| Cílový přístav | Jebel Ali, Spojené arabské emiráty |
Pro přesné doporučení materiálu a cenovou nabídku uveďte provozní teplotu, koncentraci chloridů, požadavky na tlak a provozní prostředí. GNEE může pomoci vybrat nejvhodnější třídu mezi 254SMO a Super Duplex 2507 na základě odolnosti proti korozi, mechanického výkonu a požadavků projektu.







