AL-6XN vs. 254 SMO Stainless Steel: Klíčové rozdíly a průvodce výběrem
Zanechat vzkaz
Hledáte nerezovou ocel AL-6XN nebo 254 SMO vhodnou do extrémně korozivních podmínek? Když inženýři a nákupní týmy hledají dodavatele pro potrubí z nerezové oceli AL-6XN nebo 254 SMO (UNS N08367, UNS S31254 nebo 6Mo superaustenitická nerezová ocel), obvykle hledají materiál, který si udrží výkon v prostředích, kde standardní nerezová ocel 304/316L zaostává.
Mnoho kupujících čelí otázce:Co je lepší, AL-6XN nebo 254 SMO?
Jak AL-6XN (UNS N08367), tak 254 SMO (UNS S31254 / EN 1.4547) patří do rodiny superaustenitické nerezové oceli s 6% molybdenem (6Mo). Odpověď závisí na konkrétním prostředí aplikace, teplotě, požadavcích na tlak, korozivních médiích a technických specifikacích projektu.

Co je slitina AL-6XN?
AL-6XN® (UNS N08367) je 6Mo superaustenitická nerezová slitina speciálně vyvinutá pro prostředí s extrémní chloridovou korozí. Jeho složení obsahuje přibližně 20 % – 22 % chrómu (Cr), 23,5 % – 25,5 % niklu (Ni), 6 % – 7 % molybdenu (Mo) a 0,18 % – 0,25 % dusíku (N), což má za následek ekvivalentní číslo odolnosti proti důlkové korozi (PREN) přibližně 45 nebo vyšší. Vykazuje vynikající odolnost proti chloridové důlkové korozi, štěrbinové korozi a koroznímu praskání pod napětím a je široce používán v systémech mořské vody, odsolovacích zařízeních, pobřežních strojírenských zařízeních a chemickém zpracovatelském průmyslu.
Co je nerezová ocel 254 SMO?
254 SMO (UNS S31254 / EN 1.4547) je superaustenitická 6Mo nerezová ocel navržená pro vysoce korozivní prostředí, kde nerezová ocel 316L neposkytuje dostatečnou ochranu. Má PREN (Pitting Resistance Equivalent Number) vyšší než 42. Díky své výjimečné odolnosti vůči chloridové důlkové korozi, štěrbinové korozi a korozi mořské vody je materiál vhodný pro aplikace, jako je odsolování mořské vody, lodní inženýrství, chemické zpracování, systémy odsiřování spalin (FGD) a výměníky tepla.


Jaký je hlavní rozdíl mezi AL-6XN a 254 SMO?
Hlavním rozdílem je obsah niklu: AL-6XN obsahuje přibližně 24 % niklu, zatímco 254 SMO má přibližně 18 %. AL-6XN nabízí vyšší mez kluzu (310 MPa vs 300 MPa), lepší stabilitu austenitu při vysokých teplotách, vynikající odolnost proti praskání korozí při namáhání chloridy a mírně vyšší PREn (~45-48 vs ~42,5-43). 254 SMO má vyšší obsah mědi (0,5-1,0 % vs. 5 % méně nákladné díky nižší odolnosti vůči kyselinám o 0,4 %) obsah niklu.
Jaká je maximální provozní teplota pro AL-6XN a 254 SMO?
Obě třídy lze používat při teplotách přibližně do 300-350 stupňů (570-660 stupňů F) pro nepřetržitý provoz v nekorozivních nebo mírně korozních podmínkách. V prostředích obsahujících chloridy je však maximální užitečná teplota mnohem nižší - obvykle pod 120-150 stupňů (250-300 stupňů F) - protože vyšší teploty urychlují korozní praskání chloridem. Pro odolnost proti oxidaci na vzduchu lze oba použít přerušovaně až do přibližně 900 stupňů (1650 stupňů F), ale zřídka se používají pro vysokoteplotní oxidační aplikace. Vyšší obsah niklu v AL-6XN poskytuje mírně lepší stabilitu při zvýšených teplotách.

Které standardy platí pro AL-6XN a 254 SMO?
Použitelné normy pro AL-6XN (UNS N08367) zahrnují ASTM B688 (deska/plech/pás), ASTM B675/B676 (tyč), ASTM B690 (svařovaná trubka), ASTM B691 (bezešvá trubka) a ASTM A240/A240M. Použitelné normy pro 254 SMO (UNS S31254) zahrnují ASTM A240/A240M (deska/plech/pás), ASTM A276/A479 (tyč), ASTM A312 (bezešvá trubka), ASTM A358 (svařovaná trubka), ASTM A182 F44 (výkovky/příruby).7 evropská norma EN15.4.
AL-6XN vs. 254 SMO Nerezová ocel: Chemické složení
| Živel | AL-6XN (UNS N08367) | 254 SMO (UNS S31254) |
|---|---|---|
| uhlík (C) | Menší nebo rovno 0,03 % | Menší nebo rovno 0,02 % |
| mangan (Mn) | Menší nebo rovno 2,0 % | Menší nebo rovno 1,0 % |
| křemík (Si) | Menší nebo rovno 1,0 % | Menší nebo rovno 0,8 % |
| fosfor (P) | Menší nebo rovno 0,04 % | Menší nebo rovno 0,03 % |
| síra (S) | Menší nebo rovno 0,03 % | Menší nebo rovno 0,01 % |
| Chrom (Cr) | 20.0 – 22.0% | 19.5 – 20.5% |
| nikl (Ni) | 23.5 – 25.5% | 17.5 – 18.5% |
| molybden (Mo) | 6.0 – 7.0% | 6.0 – 6.5% |
| měď (Cu) | Menší nebo rovno 0,75 % (nominálně ~0,4 %) | 0.5 – 1.0% |
| dusík (N) | 0.18 – 0.25% | 0.18 – 0.22% |
Vzorec PREn:Ekvivalentní číslo odolnosti proti důlkové korozi=%Cr + 3.3 × %Mo + 16 × %N
AL-6XN: ~21 + 3.3×6.5 + 16×0.22 = 21 + 21.45 + 3.52 = ~45.97
254 SMO: ~20 + 3.3×6.25 + 16×0.20 = 20 + 20.625 + 3.2 = ~43.83
AL-6XN vs. 254 SMO Nerezová ocel: mechanické vlastnosti
| Vlastnost (žíhaná, pokojová teplota) | AL-6XN (N08367) | 254 SMO (S31254) | 316L (pro referenci) | Testovací metoda |
|---|---|---|---|---|
| 0,2 % Mez kluzu (min) | 310 MPa (45 ksi) | 300 MPa (43 ksi) | 170 MPa (25 ksi) | ASTM E8 / EN ISO 6892 |
| Pevnost v tahu (min) | 690 MPa (100 ksi) | 650 MPa (94 ksi) | 485 MPa (70 ksi) | ASTM E8 / EN ISO 6892 |
| Prodloužení (min) | 30% | 35% | 40% | ASTM E8 |
| Tvrdost (max) | 100 HRB / 220 HB | 96 HRB / 210 HB | 95 HRB | ASTM E18 / E10 |
| Modul pružnosti | ~200 GPa | ~196 GPa | 193 GPa | - |
| Poissonův poměr | ~0.30 | ~0.30 | 0.30 | - |
AL-6XN vs. 254 SMO Nerezová ocel: Fyzikální vlastnosti
| Fyzická vlastnost | AL-6XN | 254 SMO |
|---|---|---|
| Hustota | 8,0 g/cm³ (0,289 lb/in³) | 8,0 g/cm³ (0,289 lb/in³) |
| Rozsah bodu tání | 1370 – 1400 stupňů (2500 – 2550 stupňů F) | 1320 – 1390 stupňů (2410 – 2530 stupňů F) |
| Tepelná roztažnost (20–100 stupňů) | 15,3 × 10−6/ stupeň | 15,2 × 10−6/ stupeň |
| Tepelná vodivost (100 stupňů) | ~12.5 W/m·K | ~13.0 W/m·K |
| Specifická tepelná kapacita | ~450 J/kg·K | ~450 J/kg·K |
| Elektrický odpor | ~0.85 μΩ·m | ~0.85 μΩ·m |
AL-6XN (N08367) vs. 254 SMO (S31254) vs. 316L: Odolnost proti korozi
| Parametr | AL-6XN (N08367) | 254SMO (S31254) | 316L |
| PREN (Čr + 3.3Po + 16N) | ~44 – 47 | ~43 | ~24 |
| CPT (kritická teplota důlkové koroze, 3,5 % NaCl) | 78 stupňů (172 stupňů F) | 50 stupňů (122 stupňů F) | ~25 stupňů |
| CCCT (Crevice Corrosion Temp) | 54 stupňů (130 stupňů F) | ~35 stupňů (95 stupňů F) | ~10 stupňů |
| Odolnost Cl-SCC (60 stupňů, 6 % NaCl) | Vynikající | Velmi dobré | Chudý |

Jsou AL-6XN a 254 SMO magnetické?
Ne, jak AL-6XN, tak 254 SMO jsou v zásadě nemagnetické v žíhaném stavu s relativní magnetickou permeabilitou blízkou 1,0 (typicky μr < 1,01). Je tomu tak proto, že oba druhy mají plně austenitickou mikrostrukturu (krystalová struktura FCC), která je nemagnetická. Zpracování za studena může vyvolat určitou tvorbu martenzitu a zvýšit magnetismus, ale oba druhy mají dostatek niklu a dusíku k udržení stabilní austenitické struktury během většiny výrobních operací.
Jaká je cena AL-6XN v porovnání s 254 SMO?
AL-6XN je obecně o 10–25 % dražší než 254 SMO. Hlavním důvodem je vyšší obsah niklu v AL-6XN (24 % oproti 18 %) a nikl je jedním z nejdražších legujících prvků v nerezové oceli. Obě třídy jsou výrazně dražší než standardní 304 a 316L – obvykle 4-7krát vyšší než cena 316L v závislosti na podmínkách na trhu. Protože oba druhy jsou silně svázány s cenami niklu a molybdenu, jejich náklady kolísají s komoditními trhy.
AL-6XN vs 254 SMO: Průvodce výběrem aplikací
| Aplikace | Doporučený materiál |
|---|---|
| Potrubí mořské vody na moři | AL-6XN / 254 SMO |
| Zařízení pro odsolování | AL-6XN |
| Odlučovací systémy FGD | 254 SMO |
| Chemické zpracování | 254 SMO / AL-6XN |
| Námořní výměník tepla | AL-6XN |
| Obecné vybavení pro mořskou vodu | 254 SMO |
Shrnutí výběru
• Zvolte AL-6XN, pokud váš systém pracuje při mírně vyšších teplotách (až 800 stupňů F) nebo vyžaduje maximální odolnost proti praskání chloridy a vysoce čistou sanitární výrobu.
• Vyberte si 254 SMO, pokud potřebujete robustní ochranu proti mořské vodě/chloridu s mírným náskokem ve specifických redukčních kyselých prostředích nebo cenově výhodnější 6Mo variantu.
Pokud můžete sdílet svou provozní teplotu, složení kapaliny (chloridy/kyseliny) a potřebnou formu produktu (trubka, deska nebo tvarovky), mohu vám pomoci vybrat přesnou jakost a svařovací přídavný kov.
AL-6XN / 254 dodavatelů nerezové oceli SMO
GNEE může poskytovat produkty 254SMO (UNS S31254 / EN 1.4547) i AL-6XN (UNS N08367) s plnou sledovatelností, včetně identifikace tepelného čísla, zpráv o chemickém složení, mechanického testování, ověření PMI a podpory kontroly třetí strany (SGS/BV/TÜV) podle požadavků projektu.
Schopnost dodávky
| Kategorie | 254SMO (UNS S31254) | AL-6XN (UNS N08367) |
|---|---|---|
| Formuláře produktu | Bezešvé Potrubí, Svařované Potrubí, Trubka tepelného výměníku, Deska, Tyč, Příruby, Trubkové tvarovky | Bezešvé potrubí, svařované potrubí, deska, tyč, potrubní armatury |
| Platné normy | ASTM A312 / A213 / A240 / A269; EN 10216-5 | ASTM B688 / A312 / A240 / B675 |
| Materiálová certifikace | CS 10204 3.1 / 3.2 Testování MTC + PMI | CS 10204 3.1 / 3.2 Testování MTC + PMI |
| Skladová dostupnost | Běžně skladem (bezešvá trubka: 1/2"–8"; deska: 3–20 mm) | Dostupné hlavně na objednávku (Typická dodací lhůta: 45–60 dní) |
| Dodací lhůta | Skladové materiály: 7–15 dní; Zakázková výroba: 30–45 dní | Přibližně 45–60 dní |
| Služby zakázkového zpracování | Řezání, úkosování, ohýbání trubek, moření a pasivace, vnitřní leštění | Řezání, úkosování, moření a pasivace |




Jak získat cenovou nabídku?
Uveďte prosím následující informace aGNEE odpoví do 24 hodins technickou a obchodní nabídkou:
| Požadované informace | Příklad |
|---|---|
| Stupeň materiálu | 254SMO / AL-6XN |
| Formulář produktu | Bezešvé potrubí / Svařované potrubí / Talířové / Potrubní armatury |
| Rozměry | Φ114,3 × 6,02 mm / Deska 10 × 1500 × 6000 mm |
| Použitelný standard | ASTM A312 TP31254 / ASTM B688 N08367 |
| Množství | 30 Tons |
| Servisní podmínky | Mořská voda, 60 stupňů, rychlost proudění 2 m/s |
| Cílový přístav | Jebel Ali, Spojené arabské emiráty |
Chcete-li zajistit přesnou cenovou nabídku, uveďte prosím prostředí aplikace, požadavky na tlak, teplotu a podmínky koroze, kdykoli je to možné. GNEE může doporučit nejvhodnější jakost materiálu, specifikaci produktu a požadavky na kontrolu na základě potřeb vašeho projektu.









