317LMN vs. 317L vs. 316L: Klíčové rozdíly
Zanechat vzkaz
Pokud hledáte nerezovou ocel pro chemické zpracování, roztoky obsahující chloridy, zařízení na odsiřování spalin (FGD) nebo jiná korozivní průmyslová prostředí, volba mezi nerezovou ocelí 317LMN, 317L a 316L může ovlivnit životnost zařízení, náklady na údržbu a spolehlivost projektu.


Co je nerezová ocel 317LMN?
317LMN (UNS S31726) je nízkouhlíková austenitická nerezová ocel s vysokým obsahem molybdenu a dusíkem s 4,0–5,0 % Mo a 0,10–0,22 % N. Její hodnota PREN je výrazně vyšší než u 317L. Poskytuje vynikající odolnost proti důlkové a štěrbinové korozi v chloridovém a kyselém prostředí. Je široce používán v zařízeních na zpracování buničiny, chemickém zpracování a pobřežních zařízeních, kde standardní 317L nemůže splňovat antikorozní požadavky.
Co je nerezová ocel 317L?
317L (UNS S31703) je nízkouhlíková molybdenová austenitická nerezová ocel s 3,0–4,0 % Mo a C menšími nebo rovnými 0,03 %. Nabízí lepší odolnost vůči chloridové korozi než 316L a zabraňuje mezikrystalové korozi po svařování bez žíhání po rozpouštění. Je vybrán pro středně korozivní chemické proudy, zařízení na bělení papíru a systémy mokrého procesu, s průměrnou prémií nad 316 l.


Co je nerezová ocel 316L?
316L (UNS S31603) je běžná nízkouhlíková austenitická nerezová ocel obsahující molybden, obsahující 2,0 %–3,0 % molybdenu (Mo) a méně než nebo rovno 0,03 % uhlíku (C). Tato třída nabízí vynikající odolnost proti mezikrystalové korozi po svařování a mimořádně dobře funguje v prostředích obsahujících chloridy nebo slabé kyseliny. Slouží jako základní materiál pro aplikace v námořním a chemickém průmyslu, včetně potrubí, skladovacích nádrží a armatur.
317LMN vs. 317L vs. 316L: Klíčové rozdíly
316L, 317L a 317LMN jsou všechny nízkouhlíkové austenitické nerezové oceli s progresivně vyšším obsahem molybdenu (Mo) a dusíku (N). Konkrétně 316L obsahuje 2,0 %–3,0 % molybdenu; 317L obsahuje 3,0 %–4,0 % molybdenu; a 317LMN obsahuje 4,0 %–5,0 % molybdenu spolu s 0,10 %–0,22 % dusíku. 316L je vhodný pro všeobecné použití; 317L je vhodný pro středně korozivní prostředí; a 317LMN je navržen pro použití v podmínkách těžké chemické koroze.
317LMN vs. 317L vs. 316L: Srovnání chemického složení (hmotn. %)
|
Třída slitiny |
UNS |
EN norma |
uhlík (C) |
Chrom (Cr) |
nikl (Ni) |
molybden (Mo) |
dusík (N) |
Rozsah PREN* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
316L |
S31603 |
1.4404 |
Menší nebo rovno 0,030 |
16.00–18.00 |
10.00–14.00 |
2.00–2.50 |
Menší nebo rovno 0,10 |
23–25 |
|
317L |
S31703 |
1.4438 |
Menší nebo rovno 0,030 |
18.00–20.00 |
11.00–15.00 |
3.00–4.00 |
Menší nebo rovno 0,10 |
29–33 |
|
317LMN |
S31726 |
1.4439 |
Menší nebo rovno 0,030 |
17.00–20.00 |
13.50–17.50 |
4.00–5.00 |
0.10–0.22 |
36–40+ |
* PREN (ekvivalentní číslo odolnosti proti pittingu) se běžně odhaduje pomocí následujícího vzorce:
317LMN vs. 317L vs. 316L: Mechanické vlastnosti (minimální hodnoty)
|
Mechanická vlastnost |
316L (UNS S31603) |
317L (UNS S31703) |
317LMN (UNS S31726) |
|---|---|---|---|
|
Pevnost v tahu (Rm) |
Větší nebo rovno 485 MPa (70 ksi) |
Větší nebo rovno 515 MPa (75 ksi) |
Větší nebo rovno 650 MPa (94 ksi) |
|
Mez kluzu 0,2 % (Rp0,2) |
Větší nebo rovno 170 MPa (25 ksi) |
Větší nebo rovno 205 MPa (30 ksi) |
Větší nebo rovno 295 MPa (43 ksi) |
|
Prodloužení (A5) |
Větší nebo rovno 40 % |
Větší nebo rovno 35 % |
Větší nebo rovno 35 % |
|
Tvrdost (maximální) |
217 HBW / 95 HRB |
217 HBW / 95 HRB |
250 HBW / 100 HRB |
317LMN vs. 317L vs. 316L: Odolnost proti korozi
316L obsahuje 2,0–3,0 % Mo se střední odolností vůči chloridům. 317L zvyšuje molybden na 3,0–4,0 % pro zlepšení důlkové a štěrbinové koroze. 317LMN má 4,0–5,0 % Mo plus 0,10–0,22 % dusíku, což přináší nejvyšší hodnotu PREN ze všech tří. Předčí ostatní dva v horkých zředěných kyselinách, procesních kapalinách bohatých na chloridy a v prostředích pro bělení buničiny. Všechny tři nízkouhlíkové třídy odolávají mezikrystalové korozi po svařování.




317LMN vs. 317L vs. 316L: Síla
V rozpouštěcím žíhání má 316L minimální Rp0,2 170 MPa a Rm 485 MPa. 317L dosahuje Rp0,2 větší nebo rovné 205 MPa, Rm větší nebo rovné 515 MPa. Zpevnění tuhého roztoku dusíkem činí 317LMN nejsilnější, s Rp0,2 větším nebo rovným 240 MPa a Rm větším nebo rovným 550 MPa. Dusík zvyšuje mez kluzu bez obětování tažnosti. Tato výhoda umožňuje konstrukci tenčích stěn pro tlakové nádoby a procesní zařízení v korozivním provozu.
317LMN vs. 317L vs. 316L: Svařitelnost
Všechny tři jsou nízkouhlíkové austenitické nerezové oceli s dobrou svařitelností, C Méně než nebo rovno 0,03 %, aby se zabránilo mezikrystalové korozi. 316L se nejsnáze svařuje se standardním odpovídajícím plnivem. 317L vyžaduje spotřební materiál s vysokým obsahem molybdenu. 317LMN také potřebuje kov s obsahem dusíku a řízeným vstupem tepla s vysokým obsahem Mo. Rozpouštěcí žíhání po svařování je obecně zbytečné pro většinu provozních podmínek pro všechny jakosti.
317LMN vs. 317L vs. 316L: Cena
316L je nejekonomičtější varianta s nejnižším příplatkem za slitinu. 317L je dražší díky vyššímu obsahu molybdenu 3,0–4,0 %. 317LMN má nejvyšší cenu, protože obsahuje navíc molybden a prvky legující dusík. Cenový rozdíl se liší podle globálních fluktuací trhu s molybdenem a niklem, formou produktu, velikostí, povrchovou úpravou a certifikačními požadavky, jako je EN 10204 3.1.
317LMN vs. 317L vs. 316L: Jak si vybrat?
Vyberte 316L pro obecnou korozi, sladkou vodu a mírné chloridové prostředí, abyste měli pod kontrolou náklady. Vyberte 317L pro střední expozici kyselinám a chloridům, kde 316L selhává. Vyberte 317LMN pro silné korozní podmínky včetně bělicích linek, horké kyseliny fosforečné a procesních médií s vysokým obsahem chloridů. Před dokončením třídy ověřte požadavky PREN, zatížení mechanického návrhu a rozpočet, vyhněte se nadměrné specifikaci, abyste snížili zbytečné náklady.
Výrobce trubek z nerezové oceli 317LMN / 317L / 316L
GNEE vám může pomoci s vašimi požadavky na trubky z nerezové oceli 317LMN (UNS S31726), 317L (UNS S31703) a 316L (UNS S31603), dostupné v bezešvé i svařované formě (v závislosti na aktuálních skladových zásobách a dostupnosti specifikací). Trubky lze objednat v souladu s normami jako ASTM A312/ASME SA312. Chcete-li poskytnout přesnou cenovou nabídku, uveďte požadovaný vnější průměr, tloušťku stěny, plán potrubí, délku a požadavky na konečnou úpravu.


Na požádání může GNEE poskytnout certifikáty materiálové zkoušky (MTC) a sledovatelnost tepelného čísla. Nabízíme také služby včetně rozměrové kontroly, pozitivní identifikace materiálu (PMI), hydrostatického testování a kontrol třetí stranou. Pokud jde o dodací lhůty: standardní trubky 316L jsou obecně k dispozici pro rychlé dodání, zatímco speciální třídy slitin, jako jsou 317L a 317LMN, mohou vyžadovat delší dobu výroby nebo nákupu.


Uveďte prosím požadovanou třídu oceli, typ trubky (bezešvé nebo svařované), vnější průměr × tloušťku stěny, plán potrubí, množství, příslušné normy, požadavky na kontrolu a místo určení, abychom vám mohli připravit cenovou nabídku na míru.







